FLAS Awardees and Center Fellowships Recipients

FLAS Awardees

This is an accordion element with a series of buttons that open and close related content panels.

2020 - 2021

John Bassett History Department Indonesian
Sokhunthia Cheng Asian Languages and Cultures Thai
Simone Tripoli   Anthropology (Archaeology) Vietnamese
Richard Nicolas Anthropology (Archaeology) Vietnamese
Russell Chapman Center for Southeast Asian Studies Thai
Christopher Kelly Center for Southeast Asian Studies Filipino
Makana Kirkey  Center for Southeast Asian Studies Thai
James Llewellyn Center for Southeast Asian Studies Indonesian
IRIS FLAS

Christopher Hulshof

 

History Department/CSEAS

 

Indonesian

2019 - 2020

Alex Hopp Center for Southeast Asian Studies Hmong
Lazarus Roth Center for Southeast Asian Studies Thai
James Llewellyn Center for Southeast Asian Studies Indonesian
Bao Xiong  Center for Southeast Asian Studies Thai
Christopher Hulshof  History Department Indonesian

2018 - 2019

Emily Jorgenson Center for Southeast Asian Studies Indonesian
John Bassett History Department Filipino
Richard Nicolas Anthropology (Archaeology) Indonesian
Shaan Amin Political Science Indonesian
Jacob Mohr Law School Vietnamese
Christopher Hulshof  History Department Indonesian
Nikolai Kapustin International Public Affairs – La Follette Indonesian

2017 - 2018

Tayler Lehrer History Department Thai
Marie-Agathe Simonetti Department of Art History Vietnamese
Choua Xiong Educational Policy Studies Thai
Nicole Tu-Maung Environmental Studies Thai
Akarath Sukhaphon Geography Department Thai
Emily Jorgenson Center for Southeast Asian Studies Indonesian
Richard Nicolas Anthropology (Archaeology) Indonesian

2016 - 2017

Choua Xiong Educational Policy Studies Thai
Shannyn Kitchen Cultural Anthropology Indonesian
Caitlin Benedetto Cultural Anthropology Burmese
Matthew Venker Cultural Anthropology Burmese
Akarath Sukhaphon Geography Department Thai
Jennifer Otting Educational Policy Studies Burmese
Marko Germono Anthropology (Archaeology) Filipino

2015 - 2016

Sarah Bouchat Political Science Burmese
Catriona Miller History Department Khmer
Royce Novak History Department Vietnamese
Bailey Albrecht History Department Indonesian
Jennifer Otting Educational Policy Studies Thai
Marko Germono Anthropology (Archaeology) Filipino
Shannyn Kitchen Cultural Anthropology Indonesian
Undergraduate FLAS

Bridget Johnson

 

Southeast Asian Studies

 

Indonesian

2014 - 2015

Jordan Baskerville Languages and Cultures of Asia Thai
Jennifer Estes Anthropology Indonesian
Catriona Miller History Department Khmer
Rachel Jacobs Political Science Khmer
Michael Dunford Center for Southeast Asian Studies Thai
Philip Cerepak History Department Filipino
Seethong Yang Center for Southeast Asian Studies Thai

2013 - 2014

Steve Beers Department of Sociology Vietnamese
Jennifer Estes Anthropology Indonesian
Nathan Green Center for Southeast Asian Studies Thai
Rachel Jacobs Political Science Vietnamese
Tegan McGillivray Anthropology (Archaeology) Vietnamese
Luke Schmidt Languages and Cultures of Asia Thai
Nick Zeller Center for Southeast Asian Studies Thai

2012 - 2013

Steve Beers Department of Sociology Vietnamese
Erin Hardacker Educational Policy Studies Filipino
Nathan Green Center for Southeast Asian Studies Thai
Madison Richardson Center for Southeast Asian Studies Indonesian
Tegan McGillivray Anthropology (Archaeology) Vietnamese
Luke Schmidt Languages and Cultures of Asia Thai
Michael Solomon Center for Southeast Asian Studies Thai

2011 - 2012

David Chambers Center for Southeast Asian Studies Thai
Scott Christopherson Cultural Anthropology Hmong
Chisato Fakuda Cultural Anthropology Hmong
Luke Schmidt Languages and Cultures of Asia Thai
Peter Swift Geography Department Vietnamese
Katie Zaman Sociology Department Indonesian
Ryan Wolfson – Ford History Department Thai

2010 - 2011

Anthony Irwin Languages and Cultures of Asia Thai
Linda Chhath Languages and Cultures of Asia/CSEAS Thai
William Noseworthy History Department Vietnamese
Ryan Ford History Department Thai
Rhonda Mays – Buntoro Center for Southeast Asian Studies Indonesian
William Shattuck Agricultural and Applied Economics Thai
David Chambers Center for Southeast Asian Studies Thai

2009 - 2010

Christina Bain Sociology Department Vietnamese
Jordan Baskerville Languages and Cultures of Asia Thai
Linda Chhath Center for Southeast Asian Studies Thai
Bridgette Farrer Center for Southeast Asian Studies Vietnamese
Jessica Gross Comparative Literature Filipino
Anthony Irwin Center for Southeast Asian Studies Thai
Chong Moua History Department Thai

Center Fellowship Recipients

This is an accordion element with a series of buttons that open and close related content panels.

2019 - 2020

Puttaporn Areeprachakun Geography Department
Neeranooch Malangpoo Cultural Anthropology
Nick Zeller History Department
Ei Thin Zar Department of Curriculum and Instruction
Nguyen Voung Agriculture and Applied Economics
Grace Simbulan Center for Southeast Asian Studies

2018 - 2019

Catriona Miller History Department
Nathan Green Geography Department
Caitlin Benedetto Cultural Anthropology
Ei Thin Zar Department of Curriculum and Instruction
Peng Ai Cultural Anthropology
Sheila Zamar Asian Languages and Cultures

2017 - 2018

Isidora Miranda Musicology
Erin Cantos Educational Policy Studies/History
Caitlin Benedetto Cultural Anthropology
Jennifer Estes Cultural Anthropology
Peng Ai Cultural Anthropology
Jordan Baskerville Languages and Cultures of Asia

2016 - 2017

Peter Swift Geography Department
Meita Estiningsih Center for Southeast Asian Studies
David Chambers Geography Department
Anthony Irwin Languages and Cultures of Asia
Catriona Miller History Department

2015 - 2016

Anthony Irwin Languages and Cultures of Asia
Michael Dunford Center for Southeast Asian Studies
Meita Estiningsih Center for Southeast Asian Studies

2014 - 2015

Steven Laronga Musicology
Verena Meyer Languages and Cultures of Asia
Isidora Miranda Musicology
Erika Lee Development Studies

2013 - 2014

Maureen Justiniano History Department
Verena Meyer Languages and Cultures of Asia
Elizabeth Arti Wulandari Comparative Literature
David Chambers Geography Department

2012 - 2013

David Chambers CSEAS/Geography Department
Anthony Irwin Languages and Cultures of Asia
Matthew Trew Cultural Anthropology

2011 - 2012

Taylor Easum History Department
Sinae Hyun History Department
Prakirati Satasut Cultural Anthropology
William Shattuck Agricultural and Applied Economics
Pao Vue Geography Department

2010 - 2011

Melissa Anderson History Department
Sinae Hyun History Department
Amelia Liwe History Department
Prakirati Satasut Cultural Anthropology
Noah Theriault Cultural Anthropology

2009 - 2010

Chong Moua History Department
Scott Christopherson Cultural Anthropology
Alison Carter Anthropology (Archaeology)
Lan Phung Center for Southeast Asian Studies